Dva dny jsme si užili v “resortu” Anom beach, a musím říct, že to nebyly špatné dny. Ono i na tom lenošení něco je… Nicméně, stále na nsá čekala celá řada balijských památek, pohledů na rýžová pole a chrámů.
V den odjezdu z Anom Beach hotelu jsme si před vraty domluvili řidiče na celodenní výlet, a po něm I na cestu do naší další zastávky Padangbai. Řidič se jmenoval I Made Lomod a byl jedním z nejmilejších řidičů, se kterými jsme se tu setkali.
Malá vsuvka. Balijská jména se tvoří podle následujícího vzorce:
[určení, zda jde o muže nebo ženu)] [určení kolikátý se rodičům narodil] [jméno rodiny].
- Zda jde o muže nebo o ženu značí (mimo zjevných fyziologických znaků) zkratka “I” pro muže, a “NI” pro ženu.
- Kolikátý se rodičům narodil/a značí druhá část jména, a může jít o tyto:
- Wayan, Gede, nebo Putu pokud se jedná o prvorozeného
- Made nebo Kadek pokud se jedná o druhorozeného
- Nyoman nebo Komang, pokud se jedná o třetího narozeného
- Ketut, pokud se jedná o čtvrtého narozeného
- v případě dalších narození se postupuje opět od bodu 1
- Jméno rodiny – to se prý používá jen u bohatších – u chudých prý jméno rodiny nikoho nezajímá (trošku mě tu napadla básnička od Karla Plíhala o převtělování: “Že seš z vyší kasty? Příště budeš zas ty”.
- Více o Balijském jmenném systému píše například Wikipedia
Z výše uvedeného je tedy patrné, že náš řidič byl muž, druhorozený, a nepocházel z nejnižší třídy. Uměl obstojně anglicky – což se prý učí ve škole pro dospělé. Dříve měl krámek, kde teď prodává jeho žena, a teď vozí turisty.
První naší zastávkou byla snad poslední autentická vesnička na Bali: Tenganan. Tedy, autentická… Nestaví se tam žádné hotely, bydlí tam jen místní v původních obydlích, a jejich nejčastější obživou je sbírání plodů pro výrobu bavlny a tkaní látek pro sukni / šátek Sarong. Ne že by místní odmítali technický pokrok – používají auta, úsporné žárovky, nebo satelit, a můžete je třeba lajknout na Fejsbůku. Pro případné zájemce rozsáhlý článek na Wikipedii.
Zaplatili jsme vstupné / dar vesnici (mimochodem, prý se jedná díky unikátnosti o jednu z nejbohatších vesnic na Bali) a dostali zdarma průvodce. Nejspíš byl v akci. Ten s námi celou vesnici prošel, ukázal nám msítní chrámy, povyprávěl o místních rituálech, demokratické volbě lídra vesnice, apod. Ukázal nám několik typických obydlí, a lidí. Klárku zaujal obchůdek, kde si koupila ony vonné tyčinky, které tu jsou cítit na každém kroku.
Vesnice Tenganan. 100 % autentico
Vyrazili jsme na další stanoviště, a to byl proslulý Vodní palác, neboli Ujung Water Palace. Nádherná stavba v nádherné zahradě, kde neustále uklízí stará paní spadlé okvětní lístky. Takhle nějak si předstauju japonské zahrady, takhle nějak si představuju Sysifovskou práci.
Areál zahrnuje dvě nádherná jezírka, mosty, altány, a dvě divné husolabutě. Vzhledem k jejich agresivitě si myslím, že jsou hlídací. Celý palác jsme si prošli, vychutnali si ho v podstatě bez lidí (potkali jsme jen dvě skupinky Australanů), já vyfotil spoustu fotek, a přesunuli jsme se dál, do takzvaného Plovoucího paláce.
Vodní palác Ujung, pohled z vrchní zahrady
Plovoucí palác, neboli Tirta Gangga palace je bývalý královský palác. Je plný nádherných zahrad, fontán a jezírek, na kterých jsou malé kamenné cestičky ve stylu hry Croc: The legend. Oproti Vodnímu paláci je menší, a bylo zde výrazně víc lidí, líbil se nám ale taky.
Klárka plove na jezírku
Dále následovala cesta s nějkolika krásnými panorámaty. Řeknu vám, ta rýžová pole mohou být krásná! Když k nim přidáte trošku hor,říčku, vinoucí se skrz, máte super námět nejen na wallpaper vašeho počítače. Tady bych si chtěl pronajmout dům, a tady bych chtěl odpočívat.
Panorámata
Poslední velkou zastávkou byl chrám Goa Gajah, který je známý jeskyní, kde sídlí (hnízdí?) netopýři. Množství značné, zápach pěkný.
Značně unaveni jsme se nechali odvézt do našeho nového místa, penzionku v Padangbai. Šoférovi jsme za jeho skvělou práci a společnost nechali dýško navíc, z čehož byl nadšený, a šli jsme se ubytovat do zatím nejzajímavějšího penzionu. Ale o tom zase příště.
Žádné komentáře:
Okomentovat